Başkandan Mesaj

Değerli sanayicilerimiz,

Türkiye’nin Mobilya Başkenti olma yolunda hızla ilerleyen İnegöl’de 2006 yılında kurulan İnegöl Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi, (İMOSAB) bölgedeki yatırımcı kuruluşlarımızdan aldığı güç ile her geçen gün gelişmektedir. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için yaptığımız çalışmalar çerçevesinde internet sitemizi de yeniledik ve yepyeni imajımızla karşınızdayız.

***

Pandeminin yol açtığı tüm olumsuzluklara rağmen, Türkiye’nin gözbebeği İnegöl, yıllardır olduğu gibi 2020 yılında da dış ticaret fazlası vermiştir.

2020 yılında İnegöl’den 1 milyar 135 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken 698 milyon dolar dış ticaret fazlası verilmiştir.

Henüz kesin olmayan verilere göre 2021 yılında da İnegöl’ün bir önceki yıldan da daha fazla dış ticaret fazlası verdiğini söyleyebiliyoruz.

Hiç şüphe yok ki, İnegöl dış ticaretteki başarısını mobilya ve ağaç işleri sektörüne borçludur ve bu sektör ağırlıklı olarak İMOSAB’da konuşlanmıştır.

Emek yoğun olması nedeniyle aynı zamanda istihdam dostu da olan mobilya ve ağaç işleri sektörü, İnegöl’ün de, ülkemizin de gözbebeğidir.

İnegöl, Türkiye’nin toplam mobilya ihracatının %20’sini tek başına gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktadır.

Bu ihracatta en büyük pay da kuşkusuz Türkiye’nin ilk Mobilya ve Ağaç İşleri İhtisas OSB’i olan İMOSAB’daki firmalara aittir.

Elbette bu da bize gurur vermektedir.

Değerli sanayicilerimiz,

İMOSAB, kanunların ve yönetmeliklerin verdiği görev, yetki ve sorumluluklar çerçevesinde bölgemizde yatırımı ve yatırım planı olan sanayicilerimiz için faaliyetlerini yürütmektedir. Müteşebbis heyetimiz, Yönetim Kurulumuz ve Bölge Müdürlüğümüz bölgemizdeki sanayicilerin karşılaştığı sorunların çözümü için çalışmaktadır.

***

İMOSAB için desteklerini her an yanımızda hissettiğimiz Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, çalışmalarımızı birlikte yürüttüğümüz Belediye Başkanlarımıza, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkan ve yöneticilerine, sürece var gücüyle katkı koyan bürokratlarımıza ve geçmişten günümüze emeği geçen üyelerimize teşekkürü bir borç biliyorum. İMOSAB’ın, ülkemizin planlı sanayileşmesine olumlu yönde katlı sunan örnek bir İhtisas OSB olmasında bugüne kadar ortaya konulan bu çalışmaların büyük payı vardır.

Bugün görevde olan bizler, teslim aldığımız bu bayrağı bir adım daha öne taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

Önümüzdeki süreçteki hedefimiz bölgemizi elbirliği ile üreterek büyüyen bir OSB ve ülkemizin planlı sanayileşmesinin adresi yapmaktır.

Eren ARSLAN

İMOSAB Yönetim Kurulu Başkanı

İnegöl Kaymakamı