İMOSAB’daki Firmalardan İhracat Atağı

İMOSAB’daki Firmalardan İhracat Atağı

Türkiye mobilya sektörünün ilk ihtisas OSB’si olan İnegöl Mobilya ve Ağaç işleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde (İMOSAB) sanayici yatırımları ve istihdam hızla devam ederken bir yandan da OSB’nin genişleme çalışmaları hızlı bir şekilde sürdürülüyor. “Üreterek Büyüyen OSB” sloganıyla bünyesindeki sanayicilerin gelişimi için çalışan İMOSAB, 2021 yılındaki ihracat performansıyla da Türkiye’de sektörün öncüsü olma yolunda ilerliyor.

 

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından açıklanan İnegöl’ün 2021 yılı dış ticaret verilerine göre İMOSAB 2020 yılında 44 firmasıyla 73 milyon dolar ihracat yaparken 2021 yılında 63 firma ile bu rakamı %72 artırarak 125 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

 

İMOSAB’ın ithalatı ise 3,4 milyon dolardan 7,8 milyon dolara yükseldi. İthalatta gerçekleşen artış ise İMOSAB’daki firmaların üretim teknolojilerini geliştirmek için yapmış oldukları makine ithalatlarından kaynaklandı.

 

Artan üretimi, istihdamı ve ülkemizin dış ticaret fazlasına verdiği katkı ile İMOSAB Türkiye’de örnek bir OSB olma yolunda hızla ilerliyor.