Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP)

T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Bölge Müdürlüğümüze iletilen ‘Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi (KİPAP)’ konulu yazıda;

“Kurumumuz tarafından istihdamın korunmasına ve artırılmasına yardımcı olmak üzere düzenlenen aktif işgücü programları kapsamında, imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerinin, daha verimli ve katma değerli üretim gerçekleştirmeleri ve ihracat odaklı istikrarlı büyümeye katkı sağlayabilmeleri için gençler başta olma üzere nitelikli kadın iş gücünün yetiştirilmesi ve iş arayanların işgücü piyasasında talep edilen becerilere sahip olma imkânı sunan “Kadın İstihdamı İçin Pozitif Ayrımcılık Projesi” (KİPAP) ; pilot iller arasında yer alan Bursa ilimizde başvuruları başlamıştır.

Program kapsamında18-35 yaş arasındaki kadın çalışana iş imkânı sağlayan imalat sektöründeki işyerlerine; istihdam ettiği kadın çalışan için 3 ay süreyle aylık 25.000 TL‘ye kadar destek sağlanmaktadır. Proje kapsamında çalışan kadın işçiye 0-66 ay aralığında çocuk sahibi olması halinde aylık 3.000 TL çocuk bakım desteği verilecektir.

Bu kapsamda yazımız ekinde yer alan usul ve esaslardaki şartları sağlayan ve yararlanmak isteyen işverenlerin İŞKUR e- şube üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir.” denilmektedir.