Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, devlet tarafından verilen destek, hibe ve teşvikleri yatirimadestek.gov.tr web sitesi ile tek çatı altında toplamıştır. Tüm devlet desteklerini ve Yatırım Teşvikleri bir
arada gösteren ve özetleyen bu platformda; yatırım yapmak ve iş fikirlerini hayata geçirmek isteyenler; kamu kurum ve kuruluşlarının sundukları destek programlarına ulaşabilmektedir. yatirimadestek.gov.tr platformunda sunulmaya başlayan diğer bir yeni hizmet ise; Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü‘ dür. Alıcı firmaların hali hazırda yurtdışından temin ettiği ürün ve hizmetleri yerlileştirmeye yönelik taleplerini yerli tedarikçi firmalarla buluşturmayı hedefleyen “Tedarik Zinciri Yerlileştirme Modülü” hizmete açılmıştır. Alıcı firmaların ithal ettiği ürünlerin yerli kaynaklar ile üretilmesini sağlayan bu modülde süreç aşağıdaki şekilde ilerlemektedir:

1- Alıcı Firma Tedarikçi Bulmak İçin Ön Talep Oluşturur
2- Ön Talep Bakanlıkça Değerlendirilir
3- Onaylı Talepler Listelenir
4- Yerli Tedarikçi Listeden Seçtiği Ürün İçin Başvuru Yapar
5- Başvurular Kalkınma Ajansları Tarafından İncelenir ve Alıcı Firma İle Paylaşılır
6- Alıcı Firma İle Tedarikçi Firma Buluşturulur
7- Alıcı Firma Tedarikçi Firma Anlaşma Sağlar

Daha önce Arçelik ve Vodafone ile ilana çıkılmış ve başvurular alınmıştır. Kalyon PV ile 3. kez tedarik zinciri yerlileştirme ilanına çıkılmıştır. https://www.yatirimadestek.gov.tr/tedarik-zinciri-yerlilestirme-ilan-listesi adresinden Kalyon PV’nin talep edilen ürünleri/işleri incelemek ve tedarik ihtiyaçlarını karşılamak üzere 30.04.2023 tarihi saat 23.59’a kadar başvuru yapılabilir.